Із спогадів старожила Василя Назаровича Проціва - 1934 р.н. . Дізнаємося , що в ті далекі 1940-1960 роки, в нас, у Прикарпатському краю, в підніжжі гір Карпат, вздовж берегів річки Свіча, пролягло мальовниче село Княжолука з своїми чудовими народними звичаями та обрядами. Під час вечірніх посиденьок, чи то в святкові , або вихідні дні , сільська молодь збиралася і співала в’язанки українських народних пісень і також танцювали. Серед танців слід відзначити : Краков’як – раз вправо , раз в ліво і кругом ( під пісню «Я не піду за поляка, він не вміє краков’яка, але піду за такого, що не вміє ніякого»); Яблучко - два кроки в перед два кроки на зад і кругом (під пісню яблучко); Полька; Коломийка;
Вальс (дамський і чоловічий). В більшості молодь збиралася на хаті, бо у сільському клубі на лавках під стіною часто сиділи матері, бабусі , а молодь немала де сідати і виходили на вулицю, через відсутність місця сідати .Дуже часто старші хлопці забирали дівчат у танці в молодших хлопців. Щоб уникнути втрати своєї дівчини та зайвих очей, молодь збиралася на хаті і проводили вечорниці в своїй компанії.
Ось одна із компаній:Василь Назарович Проців, Петрин Микола Іванович, Кальмук Богдан Іванович, Шкурлей Богдан, Олійник Іван Іванович, Кобинець Йосиф Левкович, Павло Василишин, Пирин Микола. Вечорниці в основному проводились на хаті у Романишин Марії Семенівни, Кальмук Анастасії Іванівни та Шкурлей Микола.
У вечорницях разом з парубками брали участь дівчата: Анна Яциняк, Ярослава Базильчмха, Анастасія Іванівна Якимів, Анастасія Василівна Якимів, Олена Шкурлей, Марія Іванівна Гайнюк, Анастасія Іванівна Ковердан, Надія Степанівна Сасник. На вечорницях грали музиканти: Кальмук Богдан на гармошку, Кобинець Йосиф Левкович на скрипку, Іван Олійник на кружках з чавунних каструль. Під час вечорниць проводились і застілля . В основному із продуктів були хліб, капуста, сир, сало , пончики. Після різдвяних свят, на столі часто стояв холодець. Продуктами відали дівчата з господинею. А хлопці для гумору купляли самогонку. А якщо у них не було грошей, брали в пляшку водичку замість самогону і пили так, щоб поки до господаря дійде черга в пляшці нічого не залишилось. І тоді господар , щоб себе не принизити перед парубками ставив свою пляшку самогону .
А був такий випадок: Коли був в армії Василь, одна із бабусь пустила слухи, що він після повернення з армії, буде женитися з дівчиною Марією, тоді його дівчина Ярослава, на зло йому, яка чекала на нього, сватається за парубка Дмитра. В день свадьби: хлопці Микола , Богдан , Василь зібралися і взяли музики свататися, музики почали грати під хатою в дівчини Ярослави, господарі впустили їх до хати, а хлопці самі, тим часом втекли. Так підставили господаря з дочкою під час сватання . В хаті зробилась метушня , стіл швидко накривають, прийшли свататися, а парубків вже не стало . Грати на гармошку запросили Зигмута із його дружиною.
Немає коментарів:
Дописати коментар